KURBAN NEDİR

6 Ekim 2020
KURBAN NEDİR

 

KURBAN NEDİR  ,  KURBAN KESERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR İNCELEYELİM  ?

 

Kurban ; Dinin emrini veya bir adağı yerine getirmek için kesilen hayvandır. Kurban bayramına az bir vakit kaldığından mütevellit ,çoğumuzun merak ettiği, her sene tekrar tekrar sorarak ve google ‘da arattığı belli başlı konulara değinmemizde fayda var. Öncelikle kurban nasıl kesilmeli, hangi hayvanlardan kurban olur, kurban edilecek hayvan ne tarafa doğru kesilmeli, kesilen etin kaç parçaya bölüneceği gibi soruları ,sırasıyla açıklığa kavuşturalım.

Kurban edilecek  hayvan incitilmeden kesilecek yere götürülür. Kurbanı keserken dikkat edilmesi gereken belki de en önemli husus, hayvanın çok fazla acı çekmemesini sağlamaktır.Devenin dışındaki kurbanlar kıbleye karşı sol tarafları üzerine yatırılmak sureti ile kesilmesi en doğru pozisyon olacaktır.Kesim yaparken bıçağın keskin olması mühimdir.

Kurban kesilirken şu dua okunur ; "De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim (kurbanım), hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabb'i Allah içindir. Onun ortağı yoktur. Bana sadece bu emrolundu ve ben Müslümanların ilkiyim. ("En'âm suresi, 162, 163. ayetler.)
Daha sonra, "Ey Allah'ım, dostun İbrahim'den ve habibin Muhammed'den kabul buyurduğun gibi benden de kabul buyur." şeklinde bir dua edilir ve ardından tekbir getirilir.

Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için, hayvanın yemek ve nefes boruları ile iki şah damarının kesilmesi gerekir. Kesim alanında birden çok hayvan varsa bunların birbirlerini görmesi de önlenmelidir.

 

Kurbanın kesilmesi gereken vakit

Kurbanın kesilmesi gereken vakte gelirsek, kurban kesiminin kabul olması için belirli zaman dilimleri vardır. Kurban kesiminin başlangıcı bayram namazının ardından başlar. Mezheplere göre kurban kesim zamanları da farklılık gösterir. Hanefi mezhebinde kurban kesiminin süresi Kurban Bayramı’nın üçüncü gününde akşam vaktine kadar sürebilir. Tercih edilmesi gereken elbette gündüz vaktidir. Kurban kesildikten sonra dağıtılmak üzere ayrılan kurban eti, müslüman olup olmaması fark etmeden ihtiyaç sahibi herkese verilebilir.

 

Etin dağıtımı konusundaki genel usul

Etin dağıtımı konusundaki genel usul ise etin üçte birini evde bırakmak, üçte birini komşulara üçte birini ise fakirlere vermek şeklindedir.Genel olarak çoğumuzun merak etmiş olduğu, önde gelen soruların yanıtlarını vermiş bulunduk .Kurbanın amacı yardımlaşmadır. Kesilen kurban Allah rızası için kesilip, yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek dikkat edilmesi gereken bir başka husustur. Eti kesip tamamını kendimize ayırmak da   caizdir fakat, hissen ve kalben doğru bulunmaz , amacımıza ulaşmış olmayız, ne kendimizi ne de ihtiyacı olanları mahrum bırakmamalıyız. . (Hac Suresi, 28. ayet: ) Kendileri için birtakım yararlara şahid olsunlar ve kendilerine rızık olarak verdiği (kurbanlık) hayvanlar üzerine belli günlerde (kurban adarken) Allah'ın adını ansınlar. Artık bunlardan yiyin ve zorluk çeken yoksulu da doyurun. Ayeti de bize kurban etinden kendimizin de yiyebileceğini görmüş oluyoruz.

 

Kurban olabilecek hayvanlar

Kurban olabilecek hayvanlar: Deve, sığır (inek, öküz, manda) ve davar (koyun, keçi) cinsinden hayvanlardır. Bunların hem erkek hem dişisi kurban olabilir. Kümes hayvanları, eti yenilen vahşi hayvanlar kurban edilemezler.Kurban kesen ortakların hepsinin müslüman olması ve hepsinin de niyetinin kurban kesmek olması gerekir. Eğer içlerinden sadece et almak veya ticaret maksadı ile kesmek niyetinde olan varsa, hiçbirinin kestiği kurban kabul olmaz.

 

Kurban Edilmelerinde Bir Mahzur Olmayan Hayvanlar

Kurban Edilmelerinde Bir Mahzur Olmayan Hayvanlar; Kurbanlık hayvanın şaşı, topal, boynuzlu veya boynuzsuz (kökünden kırık olursa olmaz) olmasında veya boynuzunun birazının kırık bulunmasında, kulaklarının delinmiş veya enine yarılmış olmasında, kulaklarının uçlarından kesilip sarkık bir halde bulunmasında, dişlerinin azının düşmüş olmasında, tenasül uzvunun bulunmamasında veya buruk olmasında bir mahzur yoktur. Yine yemini yiyebilen delirmiş hayvan, çok zayıf olmayan uyuz hayvan (çünkü uyuz ete geçmeyen bir deri hastalığıdır.) kurban kesilebilir. Bununla birlikte en iyi kurban besili ve gürbüz olandır.

Haber Yorumları